Menu strony

Bieszczady - doskonały pomysł na spędzenie czasu wolnego dla aktywnych

Ciężko mówić o Bieszczadach inaczej, niż o miejscu niezwykłym, zagadkowym i zupełnie ujmującym swym malowniczym pięknem. Kraina ta jest świetną propozycją dla osób szukających oddechu od codziennego hałasu i miejsca na niezapomniane wakacje 2014.


Bieszczady
Gdy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni pokazują się gładkie grzbiety górskie, zarośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to charakterystyczny i niepowtarzalny w skali kraju element bieszczadzkiego krajobrazu. Są one zlokalizowane powyżej linii lasów, dlatego też każdy wędrowiec może do woli zachwycać się tutejszymi rewelacyjnymi panoramami.

Do najbardziej popularnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z bajkowym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, jak również z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (tysiąc trzysta czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza), w słoneczne dni dojrzeć można oddalone o ponad 200 km mikroskopijne łańcuchy Tatr.

Bieszczady cechują się nie wyłącznie przepięknymi widoczkami, ale również unikalną dziką naturą. W karpackiej puszczy mieszkają niedźwiedzie brunatne, watahy wilków, postawne jelenie karpackie i trzymające się na boku imponujące żubry i rysie. Do najbardziej interesujących ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, okazały orzeł przedni oraz puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Sądzi się, że na obszarze Europy żyje wyłącznie 600-800 par tych niesamowicie pięknych osobników. Pośród zwierząt oswojonych powinno się zwrócić uwagę na górskie konie huculskie. W przeszłości te małe, niemniej jednak niezwykle odporne i mocne zwierzęta były niebywale pomocne podczas transportu i pracy w nieprzyjaznych górskich warunkach. Rasa huculska po długim czasie zapomnienia współcześnie znowu staje się znana, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych pięknych koników (przykłady - odesłanie do źródła).
Obszar, który charakteryzuje się najogromniejszymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku objęty został ochroną w postaci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najbardziej cennych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perły architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i charakteryzują się smukłymi kopułami.

Koniecznie zobacz tekst, w którym również odnajdziesz informacje traktujący o prezentowanej tutaj kwestii. Na pewno jest w nim coś interesującego dla Ciebie.

Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego typu podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę należy zwrócić także na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.


Wśród najciekawszych bieszczadzkich miejscowości wyróżnić powinno się Lesko, nazywane bramą Bieszczad. W mieście o wyjątkowo bogatej, wielokulturowej przeszłości znajduje się wiele interesujących obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia Najświętsze Marii Panny z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w Polsce. Warto też zobaczyć miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i charakteryzująca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (atrakcje w Bieszczadach). Ciekawostką jest fakt, że w tutejszym klasztorze na zesłaniu był prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy mieści się też cerkiew oraz parę starych łemkowskich zagród. Innym popularnym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk położony nad Jeziorem Solińskim.

Kiedy opisywany materiał zostanie przez Ciebie przeanalizowany, wejdź także na inny polecany tekst (https://www.eccotravel.eu/dominikana/index.php?atrybuty_up=pl_plaze), który zawiera tak samo absorbujące treści.

Wyróżnia go malownicze położenie, bardzo dobrze przyszykowana baza sportowo - rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie nazywane także Bieszczadzkim Morzem, powstało na skutek budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka wczasowiczów niezwykle malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz krystalicznością wód i otaczającej je przyrody.
Napisał: k.s.
2019/08/14