Menu strony

Wina włoskie – typy

Nie trzeba być entuzjastą wina, aby znać takie nazwy jak na przykład Chianti, Marsala bądź Bardolino. Te wina włoskie to jedne z najbardziej popularnych a także cenionych trunków na świecie. Nic w tym podejrzanego. Włochy należą do najstarszych rejonów, zajmujących się uprawą winogron.

Dzisiaj na obszarze państwa hodowanych jest więcej niż 2000 różnych gatunków winogron. Funkcjonuje tam więcej niż milion winnic. Dostarczają one około 15% światowej produkcji wina. Włochy to światowy lider w tej dziedzinie, zaś wina włoskie to klasa sama w sobie.

Wino białe

Do wytworzenia białego wina stosuje się przede wszystkim jasne winogrona. Co nie oznacza, iż ciemna odmiana tych owoców się do tego nie przydaje. Białe wino wytwarza się za pomocą fermentacji czystego moszczu, czyli soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Najbardziej popularne białe wino (zobacz: wina dla konesera) we Włoszech to Soave. Dużą popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie i wyśmienitym walorom smakowym. To wino posiadające stosunkowo lekki aromat. Pijąc je wyczujemy migdałową nutę. Kosztując tego białego wina ma się nieodparte odczucie lekkości oraz harmonii.

Czerwone wino

Jak przedtem w pisaliśmy, białe wino uzyskuje się dzięki fermentacji czystego soku, natomiast czerwone wino powstaje w obecności skórek oraz pestek winogron. Występuje ono w odmiennych tonach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino przygotowuje się z ciemnych winogron nazywanych popularnie czarnymi. Jedno z najbardziej znamienitych czerwonych win włoskich to bez wątpienia Bardolino. To wino wytrawne sporządzane w prowincji Werona.

Jeżeli chcesz poznać coś naprawdę niecodziennego? Nie ma żadnego kłopotu - spójrz na to a satysfakcja będzie zapewnione.

Polecane do pierwszych dań, salami, pieczeni i serów. Trzeba je podawać w temperaturze pokojowej.

Włosi – miłośnicy win

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie może zabraknąć w kuchniach Włochów w ciągu żadnego z posiłków. Wobec tego nie zadziwia zjawisko, że mieszkańcy tego państwa przodują jeżeli chodzi o konsumpcję wina. Mówiąc konkretnie zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden mieszkaniec tego kraju wypija rocznie 70,8 litra wina.
Napisał: M.G.P.
2020/03/03