Menu strony

Organizacja obiadu z okazji pierwszej komunii pociechy

Uroczystość pierwszej komunii to moment bardzo ważny w życiu każdego dziecka wychowanego w chrześcijańskich domach. Od wielu lat wydarzenie to poza wartością duchową łączy się także ze specjalnymi obchodami, mającymi wyłącznie świecki charakter. Również w Polsce od dosyć dawna praktykowane są rozmaite zwyczaje, do jakich zalicza się chociażby dawanie dzieciom prezentów w tym dniu.


W pierwszej kolejności jednak uroczystości w dniu komunii związane są z tym, że cała rodzina zjeżdża się i spotyka przy wspólnym stole. Sposoby obchodzenia tego momentu zmieniały się przez lata analogicznie jak zmianom ulegały stroje komunijne dzieci. Komunia kiedyś większości osób kojarzyła się z garniturami chłopięcymi i sukienkami dziewczęcymi, obecnie z kolei w wielu parafiach stroje dla obu płci są białe i stosunkowo podobne do siebie. Dla opiekunów dziecka komunijnego ten czas wiąże się ze sporą liczbą wyzwań, do jakich zalicza się między innymi organizacja specjalnej uroczystości.

Zaproszeni goście i menu
Uroczystość w dniu pierwszej komunii świętej można zorganizować na rozmaite sposoby - sprawdzone porady. Dużo w tej chwili zależy od tego, jaką liczbę gości się zaprasza. Jako pierwszą należy przemyśleć sprawę tego, czy organizować przyjęcie w wynajętym pomieszczeniu czy w mieszkaniu. Jeżeli we własnym domu ma się odpowiednie warunki, to najlepiej wybrać tę właśnie opcję. Na uroczystość taką wypada zaprosić w pierwszej kolejności najbliższą rodzinę, w tym rodziców chrzestnych pociechy. Powinno się również przemyśleć sprawę potraw serwowanych na takim przyjęciu. Warto zastanowić się na przykład, czy w gronie zaproszonych ludzi nie ma osób uczulonych na jakieś składniki w pożywieniu.

Wygląd stołu komunijnego
Oddzielną kwestię, również bardzo ważną, stanowi dekoracja stołu komunijnego. Stół komunijny można zorganizować i udekorować na dużo różnych sposobów. Pomysłów można szukać na przykład na stronach internetowych. Bez wątpienia typowym i sprawdzonym sposobem jest ozdobienie stołu z przewagą białego koloru. Oprócz tego mile widziane są również ozdoby w postaci żywych kwiatów i dekoracyjnie składanych serwetek. Można pokusić się również o ozdobienie krzeseł, jak również innych elementów jadalni.
2021/03/03