Menu strony

Najlepszy sprzęt w góry

Gdy naszą pasją jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji przykładowo eksplorowanie jaskiń powinniśmy mieć fachowo dobrany sprzęt, który da nam wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wypraw. Każdy porządny sklep turystyczny ma takie wyposażenie w swoich katalogach. Ostatnio, zdecydowanie za często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy tracą życie na szlakach, gdyż wychodzą w góry bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Kliknij ten link, by przekonać się, co podobny serwis udostępnił (http://vetan.wroclaw.pl/uslugi/u_1,poradnia-kardiologiczna) na ten temat. To na pewno także Cię zaciekawi.Zdjęcie tatr
Bo jakże w inny sposób nazwać chodzenie w wysokie góry w sportowych adidasach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają w ogóle przyczepności na skale. Albo, co zazwyczaj zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy w takiej sytuacji pojedynczy mokry kamień i wypadek pewny. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi.

Jeśli analizujesz przedstawiany artykuł, to oznacza, że bardzo Cię zainteresował. Skoro tak, to przekonaj się, że odmienne strony także mają istotne informacje.

W najgorszej sytuacji runięcie w przepaść. A jak określić kogoś kto wybiera się w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc jak przebiega i którędy wrócić? Albo osoby, które idą na przechadzkę do jaskini bez światła, bez kasku i nie myśląc o tym, że trzeba się tam przeciskać na leżąco przez część szlaku i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją odczytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Gdy twoją pasją są góry przyszykuj się do wyjazdu odpowiednio.

Inni czytali też

Jak wybrać dobre obuwie?

Piękne góry
Jeżeli naszym hobby jest chodzenie po górach, wspinaczka także przy okazji na przykład zwiedzanie jaskiń musimy posiadać dobrze dobrany sprzęt, który da nam komfort i poczucie bezpieczeństwa w czasie wypraw. Każdy porządny sklep turystyczny posiada takie wyposażenie w swojej ofercie jak chociażby buty do wspinaczki ściankowej. Ostatnio zbyt często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy tracą życie na szlakach, ponieważ wybierają się w góry bez przygotowania. To właśnie brak solidnego przygotowania planu wycieczki górskiej jest częstą przyczyną tragedii.


Najlepiej mieć jeden solidny sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dopasować najlepiej ekwipunek. Należy na początku odwiedzić parę miejsc, możemy także poczytać opinie w Internecie. Łatwo trafić na te strony, wystarczy jedynie hasło "sklep turystyczny" wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrywać, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza rzecz – buty. Dobrze dopasowane, wygodne i wysokiej klasy. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które zakładamy na co dzień, po długich wędrówkach stopy zwykle puchną, a obuwie nie może nawet w takich sytuacjach uciskać. Naturalnie buty nie mogą być za luźne, gdyż wtedy mamy gwarantowane skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów uniwersalnych. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po lodzie. Jeśli przewidujemy wędrówki zimowe pamiętajmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy chcemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do tego celu nie będą odpowiednie.

Jeżeli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak po prawdzie, jeśli kupiliśmy wcześniej buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać nowej pary. Jeśli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to wspaniale. Dobre buty na ściankę zdadzą egzamin także w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni kupić sobie drugą parę. Może się okazać, że do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "dobre buty na ściankę 2012" na pewno znajdziemy najnowsze propozycje.
Napisał: Mateusz Matković
2020/03/10